SPOT

Kouremenos Beach

Pláž Kouremenos, v blízkosti tradičního krétského městečka Palekastra, je jedno z nejlepších míst pro windsurfing v celé Evropě! Pravděpodobnost a síla větru si nic nezadá s Karpathosem, který je možné za dobré viditelnosti zahlédnout na obzoru.

SURFUP spolupracuje s první půjčovnou windsurfingu Freak. V půjčovně naleznete nejlepší materiál značek JP Australia a NeilPryde. Většina materiálu se každý rok obmění za nové modely.

Stanice se nachází uprostřed rozsáhlé písečné zátoky, která není přeplněná ani v hlavní sezóně, jako jiné populární spoty. V této části Kréty masový cestovní ruch nehledej. Palekastro je od hlavního města Kréty poměrně vzdálené a běžní turisté obvykle zůstávají v hlavních centrech poblíž nejvýznamnějšího letiště v Héraklionu.

Safety first

Kouremenos je velmi bezpečný spot. Dlouhá zátoka je lemována písečnou pláží, která končí velkým skalnatým útesem (ke kterému se při jízdě nepřibližujete, pokud nepojedete po větru). Od stanice je vzdálený asi 800 metrů. Stanice je právem hrdá na svůj bezpečnostní systém, kdy vždy jeden člen týmu hlídkuje na strážní věži. V případě nouze pak vyráží s výkonným motorovým člunem, nebo skůtrem na pomoc. Za tuto službu stanice svým klientům (takže ani klientům SURFUP) nic neúčtuje.

Meltemi

Na co se všichni těšíme je silný vítr, na Kouremenos je to Meltemi. Ten ovlivňuje celou oblast Egejského moře. Začíná foukat na začátku června a končí příchodem října. Není vzácností, že na jednom místě fouká, a třeba 5 kilometrů vedle se nehne ani lístek. To je případ východního cípu Kréty, kde je proudění oproti zbytku Kréty nadprůměrné.

Obvykle se vítr začíná zvedat ráno, dopoledne sílí a odpoledne se již intenzita většinou nemění. V podvečer vítr utichá. Meltemi je vítr suchý a teplý. Přirozeným způsobem ochlazuje rozpálenou krajinu a dělá pobyt na řeckých ostrovech snesitelným i v letních měsících. Meltemi je charakteristický poryvy, ale má to zásadní výhodu, že tady prakticky nenarazíte na kite.

Fouká tady! Statistika ukazuje procento dnů, kdy intenzita větru přesáhla 4 Bft (6,688 m/s). Statistika za rok 2019.

Ne-serfaři a serfaři lenoši

Přivezeš s sebou neserfaře/neserfařku? Ok, tak tento odstavec číst nemusíš. Ať si ho přečte dotyčný/dotyčná a rovnou můžeš kupovat letenku navíc:

"Máš obrovské štěstí, že asi pojedeš do Řecka do Palekastra (na Krétu)! Celé dny můžeš relaxovat v části pláže chráněné před větrem, ve stínu stromů, přímo před stanicí Freak (pojčovna serfů). Z lehátka budeš mít přímý výhled na vodní hladinu (pronájem lehátka za pár euro na den). To je mimochodem ideální i pro serfaře, když si chce odpočinout, ale zároveň mít přehled o aktuálních podmínkách. Stanice nabízí sladkou sprchu, půjčení lehátek, kurt na plážový volejbal, půjčení paddleboardů, hodiny jógy při západu slunce. Přímo vedle stanice je příjemný bar s lahodnými míchanými nápoji. Asi o 300 metrů níž se pak nachází jedna z nejlepších místních restaurací s hodně lidovými cenami."

Doprava

Nenech se odradit, je to snazší, než to vypadá. S plánem a organizací cesty rád pomůžu. Třeba i s půjčením auta v Héraklionu, nebo nákupem autobusové jízdenky na místní spoj do Palekastra. V případě zájmu poskytnu detailní instrukce.

Letenky na Krétu

V letních měsících na Krétu Smartwings nabízí i deset letů za den. Odlety z Prahy, Brna, Ostravy. Let trvá asi dvě a půl hodiny. Cena letenky okolo osmi tisíc. Cílovým letištěm je Héraklion.

Doprava na Kouremenos

Kouremenos beach je od Héraklionu vzdálená 147 kilometrů. Varianty jsou následující: půjčit si u letiště auto, jet autobusem, spolujízda taxíkem.